Dramaholik

Jaký je Váš vztah k dramatickým událostem a situacím? Prožíváte je rádi? Samozřejmě většina lidí řekne, že nemají rádi drama a že se mu pokud možno spíše vyhýbají. Zkuste se ale opravdu upřímně zamyslet a zhodnotit si, jaký je Váš vztah k dramatu.

Když se Vám nebo někomu ve Vašem okolí stane nešťastná událost a vy máte tendenci co nejdříve tyto špatné zprávy šířit, někomu dalšímu je napsat či zavolat, pak je možné, že jste tzv. drama-holik. Pokud musíme nešťastné příběhy z našeho života neustále živit, přitahujeme si tím pouze jen více a více takových událostí. Můžete namítnout, že za to nemůžete, a že takové věci se prostě ve Vašem životě dějí samy. Ale i takový postoj je sám o sobě negativním přesvědčením, díky kterému pak kolem sebe nacházíme důkazy, že tomu tak skutečně je. Možná Vám může být v tomto přesvědčení dobře. Třeba Vás ostatní mohou i politovat, když „máte prostě na tyhle věci smůlu“. Ale nejste už z toho všeho, co se Vám děje, unavení? Možná máte strach, co by se ve Vašem životě dělo, kdyby nebylo takových událostí. Nebyla by to nuda? Ano, život určitě může být někdy dramatický, ale může být dramatický i ve šťastnějším slova smyslu. Pojďme se alespoň pokusit vystoupit z toho kruhu a přijmout odpovědnost za to, co se nám v životě děje.  

Můžete si vyzkoušet krátké cvičení:

Zapisujte si poznámky během Vašeho dne pokaždé, když se účastníte nějakého druhu dramatu (do mobilu, na papír, jak chcete), jako například:

  • Sdílíte znepokojivé nebo dramatické příběhy z Vašeho života (z práce, doma,..) s ostatními lidmi
  • Když jste vítaným účastníkem konverzace, kde se probírají příběhy nebo drby a pomluvy o ostatních
  • Vyvěšujete nějaký silný osobní příběh na sociální sítě
  • Aktivně se zapojujete do konfliktních situací s ostatními, i když je možné tomu předejít
  • Cokoliv, co Vám zvyšuje úroveň pociťování silných obav a strachu (myšlenka, situace)  

Pokud Váš seznam na konci dne obsahuje více než 2-3 věci, pak můžete být dramaholik. Pokud tomu tak je, tak si z toho určitě nedělejte hlavu. Já sama dramaholik někdy jsem a to je i důvod, proč toto téma s Vámi sdílím. Myslím, že je fajn si všímat těchto signálů kolem sebe, a zda nám to takto vyhovuje a když ne, tak jestli s ním náhodou nemůžeme něco udělat. Něco udělat jinak. Mám pro Vás dobrou zprávu! Ano, pracovat se s tím stoprocentně dá, a proto Vám nabízím několik tipů jako inspiraci.

 Podívejte se na časté události a situace, které obrací Vaši pozornost k dramatu. Jsou to stále stejní lidé, kterých se drama týká nebo se kterým ho sdílíte? Cítíte se důležití, když můžete špatnou zprávu říct nebo slyšet jako první před ostatními?

Vezměte si k ruce seznam lidí, se kterými jste pravidelně v kontaktu – ať už si vezmete telefonní kontakty nebo kontakty na sociální sítích. Podívejte se na Vaše konverzace s těmito lidmi. Všimněte si, jestli se v komunikaci s těmito lidmi (i písemné) cítíte příjemně, nebo Vás kontakt s nimi spíše zneklidňuje. Napište si lidi, na které máte negativní reakci. Potom se na tento seznam podívejte a zhodnoťte si, jestli máte na vybranou s těmito lidmi být v kontaktu nebo ne. Opravdu si to dobře rozmyslete. Samozřejmě máme v životě lidi, které nemůžeme úplně z kontaktu vypustit jako jsou rodiče, děti, partner(ka), spolupracovníci atd. Tyto lidi si z původního seznamu vyškrtněte. Určitě se na seznamu u Vás ale najdou i osoby, kde na výběr máte. Co Vám tito lidé dávají a berou? Jak jsou tyto strany v rovnováze? Cítíte se vyčerpaní při kontaktu s nimi? Proč je chcete ve svém životě? Pokud u některých lidí rovnováhu vidíte, můžete je také ze seznamu vyškrtnout. Zbylí lidé na Vašem seznamu jsou už opravdu mistři dramatu a jejich propuštění z Vašeho života Vám může přinést velkou úlevu. Může se stát, že se to některým z nich nebude líbit. Pak ovšem není potřeba litovat, že tito lidé už ve Vašem životě nemají prostor. Naopak, může Vám to pomoci na cestě mít klidnější, spokojenější a šťastnější život.)

Inspirováno vlastním životem a knihou Radleigho Valentina: How To Be Your Own Genie